Student na tropieerasmus weekProjekt NBPdzień otwartyankietaWarsztaty dziennikarskieFA projektBaner FE

Dr Katarzyna Ceklarz otrzymała Medal Pamiątkowy Podhala

Katarzyna Ceklarz z Rabki-Zdroju, doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii i antropologii kulturowej, socjolog, a także wykładowca Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu na kierunku turystyka i rekreacja została wyróżniona Medalem Pamiątkowym Podhala. Odznaczenie przyznawane jest najbardziej zasłużonym osobom w powiecie nowotarskim.

14 stycznia br., podczas Spotkania Świąteczno-Noworocznego u Starosty Nowotarskiego w sali Państwowej Szkoły Muzycznej dr Katarzyna Ceklarz odebrała Medal Pamiątkowy Podhala z rąk Krzysztofa Fabera.

Poniżej publikujemy treść laudacji na cześć laureatki. Gratulujemy!

„Katarzyna Ceklarz jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie etnologii i antropologii kulturowej, socjologiem, a także wykładowcą Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu na kierunku turystyka i rekreacja. Na co dzień naukowo zajmuje się etnografią i historią, regionalizmem, kulturą i tradycją Podtatrza, magią i przedchrześcijańskimi wierzeniami, czy historią muzealnictwa regionalnego.

Katarzyna Ceklarz działa bardzo aktywnie w Stowarzyszeniu Kulturowy Gościniec jako współzałożyciel i sekretarz. Stowarzyszenie to łączy przewodników górskich, osoby zainteresowane turystyką, a także ludzi z kręgów artystycznych i naukowych. Jego głównym celem jest pokazanie bogactwa życia kulturalnego Rabki-Zdroju przejawiającego się w różnych dziedzinach.

Katarzyna Ceklarz jest osobą niezwykle zaangażowaną w dokumentację kultury ludowej, historii ludzi i społeczności regionu Podhala, a także historii instytucji, stowarzyszeń i zabytków kultury materialnej. Jej szczególny dorobek cenią nie tylko profesjonaliści, ale także amatorzy działający w zespołach, stowarzyszeniach regionalnych i mieszkańcy regionów, których historię Pani Katarzyna na nowo odkrywa i dokumentuje.

Pani Ceklarz jest autorką m.in. takich pozycji jak: Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Monografia; podręcznik Babcyne korole. Z etnografii południowej Polski; Czary Góralskie. Magia Podtatrza i Beskidów Zachodnich (wspólnie z U. Janicką-Krzywdą) oraz Sebastian Flizak. Ludoznnawca i etnograf na tle swojej epoki”.

Oprac. Anna Gródek, DPiW
Zdjęcia: Jan Ceklarz

Galeria zdjęć: