Legia akademickaErasmusFA projektBaner FEbiblioteka
Koło Naukowe "MODULOR"

Eksperymenty ze światłem- sesja w krakowskim studio fotograficznym - 2013 r. kwiecień

Wyjazd do studia fotograficznego odbył się 13 kwietnia 2013 roku i zorganizowany został w celach naukowych. W ciągu kilku godzin, mogliśmy doświadczyć na własnej skórze jak wygląda praca fotografa. Na samym początku przedstawiono nam zasady BHP i pokazano szereg urządzeń, z których mogliśmy korzystać. Do naszej dyspozycji oddano różne lampy, o zróżnicowanej mocy wyjściowej, szereg końcówek modelujących, które definiowały charakter padającego światła, jak np. : „plastry miodu”, „beauty dish”, nakładki filtrujące kolor światła.  Wydaje się, że w studio wypróbowaliśmy wszystkie dostępne narzędzia. Poza tym uzyskaliśmy cenne informacje na temat warunków stosowania danego charakteru światła, w celu uzyskania pożądanego efektu.

Stosowaliśmy zarówno lampy wbudowane w tzw. systemowe, podstawowe lampy błyskowe, oraz lampy studyjne o dużej mocy. Nauczyliśmy się modelować obiekt światłem za pomocą odpowiednio ustawionych parametrów przesłony i czasu. Poznaliśmy technikę balansu bieli, która odgrywa kluczową rolę w fotografii, prawie tak ważną jak światło. Poznaliśmy różnice efektów światła rozproszonego, światła punktowego, manewrowaliśmy kontrastem i cieniem.

 Do studia zabraliśmy ze sobą różne rekwizyty, umówiliśmy się na zabranie ze sobą charakterystycznych ubrań. Mieliśmy wiele pomysłów, każdy z osobna mógł spróbować swoich sił jako fotograf, oświetleniowiec, asystent czy model. Doświadczenie to przebiegło w przyjaznej atmosferze nauki i pracy, pod czujnym okiem naszej Pani opiekun koła mgr iż.  arch.  Anny Jędrysko.

 

Autor: Marta Pawlik

Cenzura: Maria Polak, Elżbieta Napora

Zdjęcia: Anna Jędrysko, Elżbieta Napora, Aneta Sulka

 

Galeria zdjęć: