Legia akademickaErasmusFA projektBaner FEbiblioteka
Architektura I stopnia
Szybki kontakt

Sekretariat
Instytutu Nauk Technicznych

Kierunek Architektura
telefon: 18 261 07 29
int@ppuz.edu.pl
Dział Obsługi Studenta
telefon:18 261 07 28
dos@ppuz.edu.pl

Florencja - warsztaty -2014 r. marzec

International Student workshop in Florence   “Colours in art and culture (art, literature, history, culture, pop-culture, commercial, design, art&crafts, architecture)”  - tak brzmiała nazwa warsztatów, w których uczestniliśmy we Florecji w dniach 2-9 Marca 2014.

Uczestnicy:

Studenci AiU:  Katarzyna Guc, Anna Palichleb, Małgorzata Murgała, Paulina Makuch, Olga Filipowska Tomasz Wesołowski, Tomasz Twaróg, Patryk Kornaga, Adrian Żak, Grzegorz Staniucha, Andrzej Zajączkowski

Opiekun grupy mgr inż. arch. Anna Jędrysko

Zanim jednak dotarliśmy do Florencji, odwiedziliśmy Bolonię. Podczas jednego wieczoru zdążyliśmy poczuć niesamowitą atmosferę tego miasta. Wszyscy szczególnie zapamiętali 3 godzinny powrót z centrum do hostelu, który na mapie wydawał się być całkiem niedaleko.

Następnego dnia ruszyliśmy pociągiem do naszego głównego celu- Florencji. Po zakwaterowaniu udaliśmy się na pierwszy spacer po mieście.

Pierwszy dzień warsztatów rozpoczął się od przedstawienia prezentacji, którą każda z grup międzynarodowych przygotowała na to wydarzenie. Onieśmieliło nas miejsce, w którym mieliśmy przed reprezentantami 27 uczelni z 13 krajów wygłosić naszą prezentację.

W wystawnym, znajdującym się w sercu Florencji Auditorium al Duomo mieliśmy przyjemość zaprezentować nasz kraj, region, miasto, Uczelnię oraz charakterystyczne elementy tradycji Podhala. Dodatkowo zgodnie z tematyką warsztatów przedstawiliśmy materiał przygotowany wcześniej, dotyczący koloru w mieście, skupiając się na graffiti oraz muralach.

Kolejne dni spędzaliśmy na intensywnym zwiedzaniu miasta, podczas którego udało się zobaczyć niemal wszystkie ważne miejsca przepięknej stolicy Toskanii takie jak: Galeria Uffizi, Galeria Akademii (gdzie przede wszystkim dziewczęta mogły nacieszyć oczy wspaniałą, prawie 4,5 metrową rzeźbą Dawida), Katedra Santa Maria del Fiore, Pałac Medyceuszy, Pałac Pitti, Pałac Strozzi, Most Złotników oraz Ogrody Boboli, w których można było znaleźć spokój i ukojenie po całodziennym zwiedzaniu.

Wieczorami spotykaliśmy się w grupach międzynarodowych i pracowaliśmy nad zadanymi tematami dotyczącymi symboliki barw w sztuce, architekturze oraz modzie. Każda z grup pod opieką swoich tutorów z Uniwerystetu Kardynała Wyszyńskiego, chciała na końcowej prezentacji wypaść jak najlepiej.

By praca przebiegła sprawnie, zostaliśmy podzieleni na grupy, gdzie wspólnie ze studentami z innych krajów zbieraliśmy materiały dotyczące poszczególnych kolorów: niebieskiego, złotego, czarnego oraz białego, różowego oraz zielonego. Międzynarodowe i interdyscyplinarne zespoły prowadziły czasem burzliwe, ale treściwe dyskusje.

Podczas warsztatów został zorganizowany wieczór integracyjny w postaci Pasta Part, gdzie serwowano miejscowe smakołyki.

Punktem kulminacyjnym było przedstawienie efektów tygodniowej pracy w Auditorium al Duomo.  Każda z prezentacji była ciekawa i na swój sposób oryginalna i zaskakująca. Przedstawiono szerokie spektrum poruszonej problematyki koloru odnosząc się do kultury oraz sztuki.

Po ich przedstawieniu dostaliśmy certyfikaty uczestnictwa w międzynarodowych, znanych niemal na całym świecie warsztatach Life Beyond Tourism, fundacji Romualdo del Bianco.

Ostatni chwile spędziliśmy w Rzymie. Mając do dyspozycji tylko jeden dzień, musieliśmy  zwiedzić stolicę Włoch „w pigułce”. Po całodniowym, intensywnym dniu czekałą nas noc na lotnisku w oczekiwaniu na samolot, który o bardzo wczesnych godzinach porannych zabrał nas do Polski, a tym samym do naszej uczelnianej, szarej rzeczywistości. Wyczerpani, ale jakże zadowoleni zakończyliśmy naszą włoską przygodę.

Tekst:

K.Guc, A.Jędrysko

Zdjęcia:

A.Jędrysko

Galeria zdjęć: