Legia akademickaErasmusFA projektBaner FEbiblioteka

„Góralska droga Jana Pawła II” – konferencja naukowa w PPUZ w Nowym Targu

25 października 2019 r. w auli Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu, w ramach obchodów Dni Papieskich oraz Jubileuszu 100-lecia Związku Podhalan w Polsce, odbyła się konferencja naukowa pn. „Góralska droga Ojca Świętego Jana Pawła II”.

Przybyłych gości oraz prelegentów konferencji przywitał Prezes Związku Podhalan w Polsce Andrzej Skupień. Wśród zebranych nie zabrakło przedstawicieli duchowieństwa, byłych prezesów Związku oraz prezesów oddziałów, członków prezydium organizacji, a także przedstawicieli władz samorządowych. W imieniu Rektora, ks. płk.(r) dra hab. Stanisława Gulaka przemówił dr hab. Tadeusz Ambroży, Dyrektor Instytutu Nauk Humanistyczno-Społecznych i Turystyki, który poprosił zebranych, aby czuli się w murach uczelni jak we własnym domu. Prezes Andrzej Skupień podziękował za ciepłe przyjęcie, wspominając gościnność Uczelni podczas L Nadzwyczajnego Zjazdu Podhalan.

Referaty wygłosili: Andrzej Skupień („Mieliśmy wielkie szczęście”), prof. Stanisław Hodorowicz („Góralskość Karola Wojtyły”), ks. dr hab. Władysław Zarębczan („Na Was zawsze można liczyć! Drogi górali do Rzymu przez wieki”) oraz dr Stanisława Trebunia-Staszel („Nuta sercem wyśpiewana”. Opera góralska jako fenomen kulturowy).

Zwieńczeniem wieczoru była Opera Góralska „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” autorstwa Franciszka Łojasa-Kośli, w wykonaniu szerokiej reprezentacji artystów Podhala. Sam Autor był uczestnikiem wieczoru od początku do końca.

Organizatorami konferencji byli: Zarząd Główny Związku Podhalan w Polsce, Powiat Nowotarski, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury oraz Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu. Partnerem Głównym wydarzenia było Województwo Małopolskie.

Oprac. i zdjęcia: DPiW