Legia akademickaErasmusFA projektBaner FEbiblioteka
Koło Naukowe "MODULOR"

Konferecja naukowa „ Czym jest architektura dzisiaj?” - 2013 r. kwiecień

W dniu 27 kwietnia 2013 r. odbyła się, już po raz kolejny, konferencja koła naukowego „Ad Quadratum” oraz naszego koła „Modulor”. Łącznie wzięło w niej udział jedenaście zespołów referujących swoje tematy. Nasze koło wystawiło trzy  zespoły. Poruszaliśmy tematy związane z nowoczesną formą architektury, technologiami oraz fotografią.

Głównym zagadnieniem poruszonym przez nasze koło była biomimetyka. Jest ona interdyscypliną naukową zajmującą się badaniem zasad funkcjonowania poszczególnych organizmów oraz wdrażania do nowoczesnych technologii zdobytych informacji. Pierwsza zespół przedstawił zastosowanie biomimetyki w życiu codziennym. Omówił również zależności pomiędzy umiejętnościami poszczególnych zwierząt t.j. gekon, paw, a technologiami, którymi posługujemy się na co dzień. Posłużył się również przykładami z architektury. Pierwszy dotyczył elewacji oddychającej, natomiast drugi szklarni. Kolejny zespół zajął się rozwinięciem tematu użyteczności biomimetyki w architekturze. Przedstawił on zasady działania parasoli słonecznych w Dubaju, opracowań urbanistycznych opartych na bionice oraz budynków, które zostały zainspirowane formą bioniczną. Ciekawym rozwiązaniem wykorzystującym osiągnięcia biomimetyki, był budynek w Arabii Saudyjskiej w którym zastosowano wentylację inspirowaną naturalną cyrkulacją powietrza w kopcach termita. Udało się dzięki temu uzyskać cyrkulację powietrza, prawie całkowicie niezależną mechanicznie.

Kolejny referat przedstawiany na konferencji dotyczył architektury Chicago. Była to prezentacja oparta na relacji fotograficznej Marty Pawlik. Autorka zdjęć chciała nam przedstawić swoisty nurt panujący w architekturze w Chicago, ale również klimat samego miasta.

 

Autorzy: Arkadiusz Krauzowicz, Michał Kąkol

Cenzura: Maria Polak

Zdjęcia: Anna Jędrysko

Galeria zdjęć: