Legia akademickaErasmusFA projektBaner FEbiblioteka
Koło Naukowe "MODULOR"

Konkurs architektonicznt „Przedszkole modułowe” - 2013 r.

„Od połowy XX w. światowa gospodarka oparta jest na transporcie kontenerowym. W ostatnim czasie można zaobserwować rosnące zainteresowanie kontenerem jako środkiem wyrazu sztuki projektowania obiektów o rozmaitej funkcji. Czy moduł kontenerowy może być odpowiedzią dla architektury na miarę naszych czasów? To zależy Od Państwa.”

Te słowa były wstępem do konkursu architektonicznego na zaprojektowanie przedszkola modułowego z kontenerów. Użycie kontenerów w konkursie jest odpowiedzią na ciągle zmieniające się potrzeby ludzi i trendy na rynku budowlanym, ponieważ zaletami użycia kontenerów w architekturze są szybkość montażu, elastyczność konstrukcji, modułowość oraz ekologia przedmiotu. Raz użyty kontener może być szybko i w prosty sposób przystosowany do całkowicie odmiennej funkcji.

W konkursie wzięła udział trzyosobowa grupa studentów i członków Koła Naukowego Modulor – Anna Miśkowicz, Arkadiusz Krauzowicz oraz Mateusz Sawina. Zaprojektowane zostało przedszkole spełniające wszystkie potrzeby młodych podopiecznych, przy zachowaniu modułowości i elastyczności kształtowania bryły budynku. Założenie składało się z czterech modułów. Pierwszy z nich to moduł administracyjny, który jest kręgosłupem założenia, do niego są dołączane kolejne moduły. Kolejnym modułem jest część obsługi przedszkola zawierająca zaplecze gastronomiczne lub przestrzeń wydawania posiłków zamawianych cateringiem. Trzecim z kolei, jest Moduł Oddziałowy składający się z dwóch bardzo doświetlonych oddziałów z toaletami oraz osobnymi wyjściami na taras. W zależności od potrzeb placówki można wymiennie lokalizować w tym module jadalnie, salę zajęć ruchowych, salę zajęć muzycznych, itp. Ostatnim modułem jest Moduł Łączący zapewniający zaplecze socjalne opiekunów dzieci oraz toaletę. Każdy z nich może być dowolnie łączony w zależności od kształtu działki i potrzeb oddziału.

Niestety nie udało się zdobyć nagrody w konkursie, ale uczestnicy poprzez przystąpienie do rywalizacji nauczyli się pracy zespołowej, zebrali dużo informacji nt. logistyki w przedszkolach oraz zdobyli doświadczenie w projektowaniu obiektów modułowych o elastycznym przeznaczeniu.

 

Autor: Arkadiusz Krauzowicz

Galeria zdjęć: