Legia akademickaErasmusFA projektBaner FEbiblioteka
Architektura I stopnia
Szybki kontakt

Sekretariat
Instytutu Nauk Technicznych

Kierunek Architektura
telefon: 18 261 07 29
int@ppuz.edu.pl
Dział Obsługi Studenta
telefon:18 261 07 28
dos@ppuz.edu.pl

Lwów - wycieczka 2017 r. kwiecień

W dniach od 18 do 21 kwietnia 2017 r. odbyła się czterodniowa wycieczka do Lwowa. Uczestniczyli w niej  studenci architektury studiów inżynierskich oraz magisterskich Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu wraz z opiekunami:  panią mgr inż. arch. Agatą Bentkowską oraz panią dr inż. arch. Krystyną Styrną – Bartkowicz.

Zbiórka miała miejsce o godzinie 4:45 rano pod budynkiem rektoratu PPWSZ w Nowym Targu. O godzinie 5:10 wyjechaliśmy w stronę granicy polsko-ukraińskiej. Jechaliśmy długo, jednak w tak doborowym towarzystwie nie miało to znaczenia. Około godziny 11:00 przyjechaliśmy na granicę w Korczowej – Krakowcu. Kontrola odbyła się bez większych trudności, dzięki czemu mogliśmy ruszyć w dalszą podróż. Naszym celem tego dnia był Krechów oraz Żółkiew. W trakcie jazdy  pani Ewa Sterczyńska  - przewodniczka wycieczki przedstawiała nam historię miejscowości i obiektów, które były naszym celem. Największe zainteresowanie budziła renesansowa kolegiata św. Wawrzyńca w Żółkwi oraz rynek z zabytkowymi kamieniczkami i ratuszem. Jednym z ciekawszych zabytków była także  synagoga znajdująca się przy ulicy Zaporoskiej, która unaoczniła  destrukcyjną potęgę natury, której ulegają nieużytkowane zabytki.

Kolejny dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie Lwowa. Pierwszym celem był Wysoki Zamek czyli wzgórze, z którego roztacza się niezrównana panorama tego miasta. Mimo, iż trasa była wymagająca widok jaki ukazał się naszym oczom w całości rekompensował nam trudności. Kolejnym obiektem  był sobór św. Jury, który także  zachwycał swoim wyglądem. Niewątpliwe wrażenie budziła fasada kaplicy Boimów, z równie imponującym wnetrzem. Następne z odwiedzonych zabytków to:  katedra Ormiańska oraz katedra Łacińska. Pod koniec dnia  udaliśmy się pod gmach opery Lwowskiej gzdie  pożegnaliśmy się z naszą  panią przewodnik.

Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Złotą Podkowę czyli trzy wspaniałe rezydencje. Pierwszym zabytkiem był zamek w Olesku, wnętrza którego kryły wspaniałe rzeźby oraz obrazy. Następnym ze zwiedzanych obiektów był zamek w Podhorcach. Ze względu na jego zły stan  ograniczyliśmy się do spaceru po dziedzińcu oraz ogrodzie. W jednej z lepiej utrzymanych sal znajdowała się wystawa przedstawiająca historię obiektu. Naprzeciw zamku  znajduje się  kościół  św. Józefa i Podniesienia Krzyża, w którym ku naszemu zaskoczeniu w trakcie zwiedzania trafiliśmy na ceremonię ślubną w której mogliśmy wziąć udział. Ostatnią rezydencją był zamek w miejscowości Złoczów, na jego dziedzicu warto zwrócić uwagę na kamienie z tajemniczymi napisami. Znaleziono je niedaleko Złoczowa, a legenda mówi, że owe symbole są dziełem zakonu Templariuszy i ten, kto odszyfruje, co jest na nich napisane, znajdzie ich skarb.

W  ostatnim dniu udaliśmy się na  cmentarza Orląt Lwowskich oraz cmentarz Łyczakowski.  Wielkość oraz charakter odwiedzanych przez nas nagrobków budziła ogromne wrażenie. Historie z nimi związane niewątpliwie zapadły w pamięć uczestnikom wycieczki. Po zwiedzeniu cmentarza udaliśmy się w dalszą drogę. Podczas jazdy wielokrotnie mijaliśmy kościół św. Elżbiety, który swoją historią oraz wspaniałym wyglądem budził duże zainteresowanie. Ostatnim obiektem jaki udało nam się zwiedzić podczas wycieczki był dworzec kolejowy (niegdyś dworzec Kolei Wiedeńskiej).

Uważam, że była to udana wycieczka. W czasie jej trwania dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Zobaczyłam też sporo zabytkowych miejsc godnych polecenia.

Tekst i zdjęcia Kinga Sławakiewicz

Galeria zdjęć: