Warsztaty dziennikarskieFA projektBaner FEbiblioteka
Koło Naukowe "MODULOR"

Plener fotograficzny – kotłownia - 2011 r. kwiecień

            W kwietniu 2011 roku miałyśmy możliwość fotografowania wnętrza kotłowni osiedlowej na ul. Szaflarskiej w Nowym Targu. To nietypowa sytuacja, ponieważ oprócz administracji i pracowników, nikt więcej nie ma tam wstępu.  Budynek jest ciekawym przykładem architektury industrialnej. Prosta bryła z przeszkloną ścianą północną – niepozorna, mieści w sobie całą infrastrukturę kotłowni, m. in. cztery potężne piece. Każdy z nich był wielkości niewielkiego domku letniskowego! Nad główną halą znajdowała się zmechanizowana linia podawcza z węglem oraz wyjście na dach.

            Industrializm jest obecny w sztuce, zwłaszcza w fotografii już od XIX wieku. Obecnie przeżywa swój renesans w wyniku procesu przewartościowania pojęcia piękna. Oznacza to, że współczesny człowiek szuka wrażeń estetycznych w miejscach, gdzie prawdopodobnie włoscy artyści by nawet nie zaglądnęli. To co urzekło nas, dzieci czasów najnowszych, to światło padające przez przeszklenia. Wydobywało z mroku elementy infrastruktury kotłowni, które za jego sprawą stawały się wręcz graficzne.

            Zdjęcia miały w dużej mierze charakter dokumentalny. Fotografowałyśmy potężne piece, silniki, taśmy oraz pomalowane na różne kolory zawory i rury.  Maszyny są niezwykle inspirującym tworzywem fotograficznym.

 

Autor: Elżbieta Napora

Zdjęcia: Aneta Sulka, Elżbieta Napora

Galeria zdjęć: