Legia akademickaErasmusFA projektBaner FEbiblioteka
Architektura I stopnia
Szybki kontakt

Sekretariat
Instytutu Nauk Technicznych

Kierunek Architektura
telefon: 18 261 07 29
int@ppuz.edu.pl
Dział Obsługi Studenta
telefon:18 261 07 28
dos@ppuz.edu.pl

Plener Italia -2015 r. kwiecień

Studenci kierunku Architektura w dniach 7-11 kwietnia wzięli udział w wyjeździe plenerowym do Włoch. W pierwszym dniu celem podróży stałą się Werona, w której studenci mieli okazję zobaczyć mury obronne, skonstruowane przez ród Della Scala i zmodernizowane przez Austriaków w XVII wieku. Kolejnym etapem zwiedzania było przejście przez Most Castel Vecchio do Arsenału Franciszka Józefa I. Na szlaku zwiedzania Werony nie zabrakło również tak istotnych obiektów jak dom i słynny balkon Julii oraz amfiteatr z czasów rzymskich zwany Areną. 

Kompleks pałacowo parkowy Parco Giardino Sigurta był kolejnym etapem zapoznania się ze sztuką włoską, tym razem z szczególnym zwróceniem uwagi na zagospodarowanie przestrzenne.

Vicenza, to miasto w którym studenci mieli możliwość zapoznać się z dziełami wybitnego włoskiego architekta Andrea Palladia. Również obejrzeli na żywo Villa Rotonda, renesansową rezydencję pozamiejską z elementami architektury, wcześniej zarezerwowanej tylko dla świątyń oraz obiektów publicznych. Dzięki życzliwości prof. Andrzeja Pereswiet Soltan, studenci mogli bliżej poznać dzieje Andrea Palladia oraz jego dorobku architektonicznego.

Następnym punktem wartym uwagi była miejscowość  Bassano del Grappa po której oprowadziła studentów Pani Dominika Grzebyk, nakreślając historię miasta oraz otaczających go wzgórz.

W Bazylice św. Antoniego w Padwie grupa studentów pod kierunkiem Pani mgr inż. arch. Agaty Bentkowskiej przeprowadziła inwentaryzację bramy wraz z detalami zdobniczymi.  Nieodłącznym elementem zwiedzania Padwy były freski Giotta w Kaplicy Scrovegnich.

Ukoronowaniem wyjazdu było zwiedzanie Wenecji, w tym Bazylika oraz Plac św. Marka, pałac Dożów, most Westchnień, wieża zegarowa z której można oglądać panoramę całej Wenecji. Kończąc wizytę w Wenecji studenci przepłynęli tramwajem wodnym przez Canale Grande.

Dziękujemy Jego Magnificencji Rektorowi PPWSZ dr hab. n. med. Iwonowi Grys  za udzielenie zgody na wyjazd plenerowy. Dziękujemy za zaangażowanie opiekunów oraz za cenne informacje dydaktyczne przekazane podczas wyjazdu: Prof. dr hab. inż. arch. Maciej Pawlicki, dr inż. arch. Krystyna Styrna-Bartkowicz, mgr inż. arch. Agata Bentkowska oraz mgr inż. arch. Katarzyna Sieńko-Dragosz. Również za pomoc w organizacji wyjazdu dziękujemy naszemu koledze Marcinowi Serwickiemu.

Wszyscy studenci powrócili z bagażem nowy doświadczeń oraz wiedzy z zakresu historii architektury i sztuki.

 

Zdjęcia: A.Bentkowska, M.Serwicki, D.Pańko oraz Uczestnicy wyjazdu
Tekst: Maria Gwiżdż

Galeria zdjęć: