Legia akademickaErasmusFA projektBaner FEbiblioteka

telefon:18 261 07 28
dos@ppuz.edu.pl

Praktyka inwentaryzacyjna po I roku - 2014 r. lipiec

Praktyka inwentaryzacyjna dla kierunku Architektura i Urbanistyka w roku akademickim 2013/2014 odbyła się w Rabie Wyżnej. Prace w dworze rodziny Głowińskich nadzorowała mgr inż. arch. Agata Bentkowska. Dom zaprojektowany został dla młodego  rabiańskiego dziedzica dr Jana Zdunia przez Konrada Kuhla – docenta UJ i profesora Szkoły Rolniczej w Krakowie. Budynek zbudowano w dwa lata od 1900 do 1902r. Od roku 1934 pełnił role pensjonatu dla gości. Wypoczywał w nim między innymi znany geograf Eugeniusz Romer. W czasie II wojny światowej w budynku odbywało się tajne nauczanie. Od dnia 28 stycznia 1945 roku we dworze stacjonował sztab jednostki radzieckiej. W lutym 1945 roku pałac stał się własnością państwa. W latach pięćdziesiątych stanowił siedzibę Instytutu Zootechniki. W 1985 roku dwór został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego. Od wielu lat krążyły opowieści o duchach, które rzekomo miały straszyć we dworze. Studenci podjęli wiec nie lada wyzwanie, jednak podczas dwutygodniowych praktyk nie natknęli się na żadną zjawę, obalając w ten sposób mit o nawiedzonym dworze.

Tekst Maria Gwiżdż

Zdjęcia Marcin Serwicki