Legia akademickaErasmusFA projektBaner FEbiblioteka
Architektura I stopnia
Szybki kontakt

Sekretariat
Instytutu Nauk Technicznych

Kierunek Architektura
telefon: 18 261 07 29
int@ppuz.edu.pl
Dział Obsługi Studenta
telefon:18 261 07 28
dos@ppuz.edu.pl

Praktyki - Bassano del Grappa - 2016 r. lipiec

Letnie praktyki w ramach programu Erasmus+  - 2016 r.

Dzięki współpracy Instytutu Nauk Technicznych z  Associazione Interculturale Sinergia stworzona została możliwość wyjazdu absolwentów PPWSZ, kierunku Architektura na praktyki do urzędów miast w obszarze Veneto we Włoszech. Praktyka daje studentom  możliwość zapoznania się z procesem projektowym, a Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej promocję na  polu międzynarodowym. Pierwsze rozmowy były prowadzone już w styczniu 2016 roku podczas wizyty dr Domniki Grzebyk, prezes Associazione Interculturale Sinergia w Bassano del Grappa oraz dr Adriano Ferraro, dyrektora wydziału Urbanistyki obszaru Veneto. Spotkanie zorganizowane przez  Agatę Bentkowską, pozwoliło określić wspólne cele praktyk oraz dopracować zadania projektowe studentów podczas ich wyjazdu.

 

Relacja studentów z trwającej praktyki

Praktyki rozpoczeliśmy 4 lipca od przyjazdu do przepięknego miasta Bassano del Grappa w którym mieszkamy. Po oswojeniu się z nowym miejscem i wysokimi temperaturami rozpoczęliśmy praktyki - zebraniem z głównym opiekunem dr Adriano Ferraro w Rossano Veneto. Pracujemy nad trzema różnymi projektami w trzech różnych miasteczkach położonych niedaleko Bassano del Grappa.

Największy projekt dotyczy Rossano Veneto i jest prowadzony pod nadzorem dr Adriano Ferraro. Polega on na urbanistycznym połączeniu trzech ważnych dla miasta elementów tj. Willi Caffo z ogromnym ogrodem, placu miejskiego przy którym zlokalizowany jest zabytkowy kościół oraz samego Urzędu Miasta Rossano Veneto. Zadanie jest nie lada wyzwaniem ponieważ tereny są w posiadaniu urzędu miasta, plebani oraz osób prywatnych, każda z tych grup ma swoją wizję tego połączenia, a nasze rozwiązanie musi zadowolić wszystkich.

Kolejny projekt dotyczy miasta Cyttadella w którym pod nadzorem arch. Damiano Scapin trzeba zrewitalizować i przeorganizować główną ulice prowadzącą do Cyttadelli. W projekcie należy rozwiązać problem braku odpowiednich ścieżek rowerowych, ciągów pieszych, parkingów oraz nadmiernie rozwijanej prędkości przez pojazdy.

Ostatni projekt dotyczy miasta Rosa i ma on bardziej funkcję edukacyjną niż projektową.  Na spotkaniach z arch. Gian Luigi Bizzarri dowiadujemy się jak wygląda proces projektowania we Włoszech oraz uczymy się na przykładzie inwestycji realizowanych w mieście jak zdobywać fundusze na realizacje projektów z różnych źródeł takich jak fundusze Europejskie, fundusze Regionalne oraz fundusze miejskie.

Wszystkie projekty są bardzo ciekawe również z tego względu że mamy styczność  z „prawdziwymi” projektami, rzeczywistą pracą architektów i problemami jakie napotykają.

Tekst: A.Bentkowska, O.Filipowska

Zdjęcia:O.Filipowska, P.Kornaga

Galeria zdjęć: