Legia akademickaFA projektBaner FEbiblioteka

Sit down, please

Mają  być wygodne, estetyczne i mają spełniać funkcję edukacyjną. Przed takim wyzwaniem stanęli  studenci III roku architektury, zabierając się do stworzenia krzesełek dla dzieci, które od dziś aż do 31 marca można podziwiać w holu Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego PPWSZ .

Zadanie pozornie banalne. Siedzisko, to siedzisko. Tymczasem….

Z kostki Rubika powstało krzesło, które można przekształcić w zydelek, fotel lub taboret. 

Koń na biegunach, dzięki pulpitowi,  przestał być miejscem wyłącznie bezmyślnego bujania się. Stolik z liczydłem nie pozwoli maluchowi się nudzić, a stołeczek z kolorowymi ołówkami, będzie inspiracją do…..

To ma zależeć od użytkowników tych nietuzinkowych dzieł. Studenci tworząc krzesełka dla dzieci musieli wykazać się nie lada kreatywnością, ich wizje bowiem mają pobudzić  wyobraźnię maluchów. Może dlatego młodsi koledzy z II roku architektury, stojąc nad  niektórymi dziełami, przyznali:  „ Nie bardzo wiem co autor miał na myśli.”

„I dobrze, bo nie o oczywiste skojarzenia tu chodzi. Nasze projekty mają zachęcić dzieci do własnych poszukiwań”, tłumaczą Marcin Chyrczyk i Maciej Pitek, twórcy wymyślnych krzesełek. Z tego powodu sięgnęli także po zaskakujące materiały: płyty pilśniowe, kawałki sklejki, filcu a nawet kartony, gazety i wytłoczki po jajkach.

Okazuje się, że nawet projektując zwyczajne krzesło: cztery nogi, siedzisko i oparcie, można  stworzyć nietuzinkowy projekt, kształtować postawę estetyczną i uczyć świadomego odbioru dobrego wzornictwa.

Opracowało Biuro Promocji.

Galeria zdjęć: