Legia akademickaErasmusFA projektBaner FEbiblioteka
Architektura I stopnia
Szybki kontakt

Sekretariat
Instytutu Nauk Technicznych

Kierunek Architektura
telefon: 18 261 07 29
int@ppuz.edu.pl
Dział Obsługi Studenta
telefon:18 261 07 28
dos@ppuz.edu.pl

Transylwania - warsztaty studentów kierunku Architektura -2016 r. maj

W dniach 17-21.05.2016 studenci kierunku Architektura uczestniczyli w wyjeździe plenerowym zorganizowanym z inicjatywy mgr inż. arch. Agaty Bentkowskiej oraz Marcina Serwickiego. Tegorocznym celem warsztatów była Transylwania, kraina historyczna położona na Wyżynie Siedmiogrodzkiej w centralnej Rumunii.

Pierwszego dnia, po całonocnej podróży, studenci zwiedzili jedną z największych i najstarszych kopalni w Europie – Salina Turda. Sól wydobywano tu już w czasach rzymskich. Eksploatację zakończono w roku 1932, a w 1992 miejsce otwarto dla zwiedzających. Obecnie kopalnia uznawana jest za jedną z większych atrakcji Rumunii. Następnym punktem wycieczki było miasto Alba Iulia. Głównym centrum historycznym jest założone na planie gwiazdy miasto górne, rozwijane intensywnie przez cesarza Karola VI, w którym mieści się późnoromańska z elementami gotyku katedra św. Michała. Ostatnim przystankiem pierwszego dnia wyjazdu było miasto Sybin, gdzie uczestnicy zwiedzili prawosławny sobór Trójcy Świętej, inspirowanej słynną Hagia Sophia w Konstantynopolu, oraz Stare Miasto.

Na drugi dzień studenci odwiedzili Muzeum Cywilizacji Ludowej ASTRA pod Sybinem, gdzie podziwiali architekturę drewnianą wsi rumuńskiej. Następnie zatrzymali się w mieście Braszów zwiedzając takie budowle jak: XIX-wieczna synagoga w stylu mauretańskim, prawosławna cerkiew pw. Zaśnięcia Bogurodzicy, ratusz i rynek oraz najważniejszą atrakcję architektoniczną miasta: Czarny Kościół, czyli braszowską, późnogotycką katedrę obronną, która swoją nazwę zawdzięcza pożarowi w 1689 roku, podczas którego jej elewacja zczerniała.

W ostatnim dniu wyjazdu uczestnicy zobaczyli Pałac Peleş, czyli dawną rezydencję letnią króla Rumunii, Karola Hohenzollern-Sigmaringena, mieszczącej się w mieście Sinaia. Jest to neorenesansowa budowla w stylu bawarskim, dekorowana hebanem, masą perłową i setkami witraży w oknach, wypełniona prawdziwymi skarbami. W ciągu swego długiego panowania (1866-1914) rumuński monarcha zgromadził ogromną kolekcję dzieł sztuki sprowadzanych z całego świata. Kolejnym punktem zwiedzania był średniowieczny zamek obronny w Branie, który dzięki książce Brama Stokera uchodzi za siedzibę wampira Draculi, choć prawdopodobny pierwowzór tej postaci, Wład Palownik, nigdy w nim nie mieszkał. Od 1920 pełnił funkcję rezydencji letniej królowej Rumunii Marii. Zwieńczeniem pleneru była kilkugodzinny spacer po mieście Sighișoara, gdzie znajduje się jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wszyscy studenci powrócili z bagażem nowy doświadczeń oraz wiedzy z zakresu historii architektury i sztuki.

Tekst: Klaudia Figurniak

Zdjecia: Klaudia Figurniak, Michał Ptak

Galeria zdjęć: