Legia akademickaErasmusFA projektBaner FEbiblioteka
Filologia Angielska I stopnia
Szybki kontakt

Sekretariat Kierunku
Filologia Angielska

telefon: 26 10 717
ih@ppuz.edu.pl
Dział Obsługi Studenta
telefon:18 26 10 731
dos@ppuz.edu.pl

Christmas Truce 26.01.2018 r.

Dnia 26 stycznia 2018 w Auli PPWSZ w Nowym Targu można było obejrzeć przedstawienie Christmas Truce, w wykonaniu studentów Filologii Angielskiej. Jesteśmy dumni, iż mimo wielu obowiązków związanych z pracą i nauką na Uczelni, udaje nam się utrzymać tradycję przedstawień w języku angielskim. Scenariusz tradycyjnie opracował mgr Michael Pacholka. Pieczę nad całością sprawowała koordynator kierunku Filologia Angielska dr Ewa Panecka. Przedstawienie poprzedzone było wykładem prof. dr hab. Józefa Łaptosa. Wykład ten dostarczył historycznego kontekstu do wydarzeń dziejących się na scenie. Wojna jest okrutna, odpychająca. Zwykle słyszymy o heroicznych czynach i strategicznych manewrach, podczas gdy tak naprawdę każda wojna jest piekłem, a nie sprawnościowym obozem przetrwania.

Jak przy każdym podobnym wydarzeniu na widowni zgromadzili się uczniowie i nauczyciele nowotarskich szkół średnich, studenci UTW, przyjaciele i znajomi z Podhala. Szczególnie miło było gościć uczniów szkół podstawowych, dla których była to niezmiernie ciekawa lekcja języka angielskiego i historii. 

 

W półmroku sceny rozległy się odgłosy wojny. Na scenie pojawiły się sylwetki czuwających w okopach, zmarzniętych młodych żołnierzy, w rolach głównych Kamil Gogola, Dominik Tylka, Paweł Prześlica i Sebastian Marcisz. Jeden z nich niedawno otrzymał małą przesyłkę od rodziny m.in. czapkę i nauszniki. Zasiada aby na chwilę skupić myśli i napisać list z podziękowaniem. Jego wróg też pisze podobny list, tylko w języku niemieckim. Bez względu na język i pochodzenie, ich emocje są identyczne. Oboje tęsknią i chcą przeżyć. Kiedy żołnierze na ułamek chwili przenieśli się do świata marzeń zobaczyliśmy ich w romantycznym tańcu z młodymi kobietami, w tych rolach Ewa Kilanowicz i Ewelina Miętus. Kolejna wzruszająca scena obrazowała moment zawieszenia broni, w którym żołnierze wrogich obozów podeszli do swoich przeciwników jak do bliźnich, towarzyszy broni,  z życzeniami Merry Christmas. Na scenie zabrzmiała ballada Dire Straits Brothers in arms w profesjonalnym wykonaniu Dominiki Fudalewicz:

„Brothers in arms

We are fools to make war
On our brothers in arms”

 

Przedstawienie ciekawe wizualnie i wzruszające. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia, oraz do odwiedzenia www.tvpodhale.infogdzie dostępny jest reportaż Wojenne braterstwo.

 

Oprac. mgr Laskowska Jadwiga

zdj. Joanna Ciszek

Galeria zdjęć: