Legia akademickaErasmusFA projektBaner FEbiblioteka

Uroczyste wręczenie dyplomów absolwentom kierunków pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne

25 lipca 2019 r. w Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznym Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu odbyło się wręczenie dyplomów ukończenia studiów licencjackich oraz magisterskich kierunków pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne. Mottem uroczystości były słowa błogosławionej Hanny Chrzanowskiej: „Moja praca, to nie tylko mój zawód, ale – powołanie...”.

Zebranych gości i absolwentów przywitał prof. dr hab. Iwon Grys, Pełnomocnik Rektora ds. Instytutu Nauk o Zdrowiu. Władze uczelni reprezentowali również lek. med. Maciej Mikulski w zastępstwie za koordynator kierunku ratownictwo medyczne dr Dorotę Ogonowską, zastępca Dyrektora Instytutu Nauk o Zdrowiu dr n. med. Bogumiła Lubińska-Żądło oraz koordynator kierunku pielęgniarstwo dr n. med. Maria Zięba. Uroczystość poprowadziła mgr Krystyna Buławska, starszy wykładowca Instytutu Pielęgniarstwa.

Do PPWSZ w Nowym Targu przybyli m.in. wiceprzewodnicząca Małopolskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Krakowie Anna Polonek, poseł na Sejm Anna Paluch, nauczyciele akademiccy, władze oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych zakładów ochrony zdrowia, w których absolwenci odbywali zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe m.in. Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu, Powiatowego Szpitala w Zakopanem, Samodzielnego Publicznego Szpitala Specjalistycznego w Zakopanem, Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju oraz Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, oddziału terenowego w Rabce-Zdroju. Nie zabrakło również pracowników administracji oraz licznie zgromadzonych bliskich dumnych absolwentów.

Po przywitaniu gości oraz wystąpieniu prof. dra hab. Iwona Grysa mgr pielęgniarstwa i porucznik Wojska Polskiego Anna Kaczmarczyk wygłosiła wykład pn. „Misja – pielęgniarstwo”, w którym przybliżyła zebranym specyfikę wykonywania niezwykle trudnego zawodu pielęgniarki na misji.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie dyplomów absolwentom ratownictwa medycznego, a następnie pielęgniarstwa I stopnia. Nie mogło oczywiście zabraknąć tradycyjnego nałożenia czepków. Po złożeniu przyrzeczenia oraz wykonaniu hymnu pielęgniarskiego, dyplomy odebrali absolwenci studiów II stopnia na kierunku pielęgniarstwo. Wręczono następnie nagrody, m.in. za wyniki w nauce oraz działalność w kołach naukowych.
Słowa uznania dla absolwentów wyrazili w swoich wystąpieniach zaproszeni goście, którzy gratulując im sukcesów, nie tylko życzyli kolejnych osiągnięć, ale również zapraszali do zawodowej współpracy.
Przedstawiciele absolwentów wręczyli kwiaty m.in. władzom uczelni i nauczycielom akademickim, dziękując za trud włożony w przygotowanie studentów do tak niełatwych medycznych zawodów. Wyrazili także wdzięczność swoim bliskim za okazane wsparcie podczas wszystkich lat studiów.

Na zakończenie, zgodnie z tradycją, na znak prof. dra hab. Iwona Grysa birety świeżo upieczonych magistrów poszybowały w górę, co uwieczniono na pamiątkowym zdjęciu.

Oprac. DPiW
Zdjęcia: Ewelina Stożek