Legia akademickaErasmusFA projektBaner FEbiblioteka

telefon:18 261 07 28
dos@ppuz.edu.pl

Wyjazd edukacyjny do Kopenhagi - listopad 2018 r

Studenci kierunku Architektura pod opieką dr inż. arch. Krystyny Styrny-Bartkowicz, dr hab. inż. arch. Krzysztofa Skalskiego oraz mgr inż. arch. Agaty Bentkowskiej uczestniczyli w dniach  12-16 listopada 2018 r. w wyjeździe do Kopenhagi.

Zwiedzanie rozpoczęto od  nowej dzielnicy Kopenhagi - Ørestad - zespołu mieszkaniowo- biurowego, który został  zbudowany zupełnie od podstaw w nowej lokalizacji. W trakcie spaceru do kopenhaskiej Sali koncertowej, szczególną uwagę zwracał budynek hotelu Bella Sky - zaprojektowany przez duńskich projektantów z BIG ArchitectsMountainDwelling oraz okrągły akademik studencki Tietgenkollegiet. W dalszej części dnia studenci zwiedzili  Cytadelę Kastellet, której obwarowania zrobione zostały na kształt pięcioramiennej gwiazdy oraz kopenhaską mała syrenkę.

Kolejnego dnia na studentów czekało  wyzwanie w formie gry miejskiej. Polegała ona na odnalezieniu obiektów, które były hasłami do rozwiązanej krzyżówki. Wśród nich znalazły się budynki takie jak: Kościół Najświętszego Zbawiciela zbudowany w stylu holenderskiego baroku, z krętą wieżą, z której można zobaczyć przepiękną panoramę Kopengahi, budynek Royal Library - duńskiej Biblioteki Królewskiej (granit do zbudowania tego obiektu pochodzi z Zimbabwe), pałac Christiansborg, kompleks AmalienborgPalace, wieża widokowa - obserwatorium Rundetaarn oraz akwarium Den Bla Planet - Błękitna Planeta i Bryggebroen - silosy tzw. Bliźniaki przekształcone na luksusowe apartamenty. Aby dostać się do dzielnicy Nyhavn, należało przejśc mostem Inderhavnen, który jest projektem polskiego architekta Cezarego Bednarskiego. Jednymi z haseł były również park Tivori oraz pomnik Hansa Christiana Andersena na placu ratuszowym.

Ostatniego dnia podczas wyjazdu z Kopenhagi zwiedzono Bliźniaki, Błękitną Planetę oraz port Kobenhavns, najwiekszą ciekawość wzbudził jednak budynek "8 Tallet" również projektu duńskich architektów z BIG Architects. Pełni on raczej funkcję mieszkaniową - znajduje sie tam 500 mieszkań - lecz niektóre pomieszczenia zaadaptowane zostały na biura. Następnie studenci przejechali do Malmo gdzie zwiedzili duży i mały rynek oraz budynek TurningTorso, który od postawy do szczytu skręca się o 90 stopni.

Wyjazd do Kopenhagi był dla studentów znakomitą okazją do zapoznania się z  architekturą krajów skandynawskich.

Autor tekstu: Katarzyna Waras

Autorzy zdjęć: Sabina Kołodziej, Katarzyna Waras, Dorota Posmyk, Karolina Kufka, Karol Święty