Legia akademickaFA projektBaner FEbiblioteka
Ratownictwo Medyczne
Szybki kontakt

Sekretariat Kierunku Ratownictwo Medyczne
telefon: 18 26 10 726
rm@ppuz.edu.pl
Dział Obsługi Studenta
telefon:18 26 10 733
dos@ppuz.edu.pl

Zawody w ratownictwie medycznym 2014

W dniach 9 – 11 maja 2014 studenci III roku Ratownictwa Medycznego PPWSZ w Nowym Targu - Dominik Gałuszka, Filip Danik, Szymon Palac wraz z opiekunem, który przez cały rok pomagał w przygotowaniu zespołu - mgr piel. Alicją Diak, wzięli udział w V Ogólnopolskich Mistrzostwach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym w Katowicach.

Na uczestników czekało 6 zadań w tym jedno zadanie nocne, które dla nas według grafiku przypadło o godzinie 01.40 w nocy z piątku na sobotę. Dotyczyło ono zdarzenia masowego w wytwórni wody mineralnej, w wyniku którego pomocy wymagało wielu pracowników. Z powodu dużej liczby poszkodowanych, która przewyższała fizyczne możliwości przybyłego na miejsce zespołu trzeba było zastosować segregację pacjentów tzw. TRIAGE i wybrać najbardziej potrzebujących oraz przygotować ich do transportu dla zespołów, które sukcesywnie miały przybywać na miejsce wypadku. W tym zadaniu sprawdzano również umiejętność współpracy naszego zespołu z obecnym na miejscu zastępem Państwowej Straży Pożarnej.

Dodatkowo w sobotę 10 maja na uczestników czekało 5 zadań dziennych. Pierwsze z nich polegało na pomocy pacjentowi na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym oraz opiece nad wszystkimi pacjentami SOR pod nieobecność lekarza dyżurnego. Następnym punktem zawodów było wezwanie do dziecka, które spadło z huśtawki w parku. Po dokładnych oględzinach miejsca zdarzenia oraz obserwacji zachowania rodziny okazało się że należy podejrzewać zespół dziecka maltretowanego.

Nazwa kolejnego zadania nieco zmyliła zawodników, ponieważ nazywało się ono: „Nowe Życie”. Wszystkie ekipy nastawiały się na odbieranie porodu i do ostatniej chwili powtarzały kolejne jego etapy, jednak organizatorzy, jak to ciągle podkreślali lubią dodawać różne „smaczki” i po przybyciu na miejsce okazało się, że wezwanie dotyczy pacjenta w poradni lekarza pierwszego kontaktu i właśnie przychodnia nazywała się Poradnia POZ „Nowe Życie”. Ostatecznie w tym zadaniu ratownicy musieli zmierzyć się z resuscytacją pacjenta w karetce, u którego ustała akcja serca. Po analizie badań laboratoryjnych (dostępnych z poradni POZ) można było rozpoznać odwracalną przyczynę zatrzymania krążenia jaką jest hiperkaliemia oraz wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Następny przypadek dotyczył wypadku komunikacyjnego, w wyniku którego potrącona została osoba czekająca na przystanku na autobus, a sprawca zdarzenia zbiegł z miejsca wypadku. Dodatkowo w tym zadaniu pomocy potrzebowała też druga osoba, u której występowały bóle brzucha.

Ostatnie zadanie to wezwanie na ściankę wspinaczkową do omdlenia. Po dotarciu na miejsce i kliku minutach pracy przy poszkodowanej okazało się, że pomocy wymaga również mężczyzna, który  w tym czasie spadając ze ścianki wspinaczkowej zawisł na linach, jednak to zadanie nie zaskoczyło nas  sprawnie podzieliliśmy się na dwa zespoły i udzieliliśmy pomocy obojgu poszkodowanym.

W zawodach udział wzięło 20 ekip Uniwersytetów Medycznych z całej Polski. Nasza drużyna została ostatecznie sklasyfikowana na 12 miejscu, to największy sukces w historii naszej uczelni w tego typu zawodach. W przyszłym roku tegoroczni uczestnicy zawodów będą już jako absolwenci pomagać w przygotowaniu kolejnych reprezentantów PPWSZ w Nowym Targu mając nadzieję na polepszenie wyniku z tego roku.


kierownik zespołu „P”
PPWSZ Nowy Targ

Dominik Gałuszka

 

zdj. Alicja Diak

Galeria zdjęć: